فواید و ویژگیهای یک عینک آفتابی خوب
عینک آفتابی برای جلوگیری ازصدمه دیدن چشم هاست نه برای اینکه روی سر و زیر چانه قرار بگیرد. تبلیغات متعدد شرکت های معروف عینک سازی که از حضور بازیگران و ورزشکاران معروف برای پوسترهای تبلیغاتی خود استفاده می کنند بی تردید در گسترش مصرف این نوع عینک ها نقش عمده ای دارد. 
 
 
به هر حال این واقعیت غیرقابل انکار است که بیش از ۸۰ درصد افرادی که عینک آفتابی می خرند نه به قصد حفاظت چشم از آفتاب که به قصد پیروی از مد، عینک انتخاب می کنند و استفاده از عینک های نامناسب و غیراستاندارد می تواند عوارض بسیار بدی برای چشم به همراه داشته باشد.
 
 
تابستون داره تموم میشه و آفتاب تند و سوزانش هم به دنبالش می ره و به تدریج، نور خورشید در فضاهای باز، قابل تحمل تر از تابستون می‌شه. بنابراین ممکنه استفاده از عینک های آفتابی کمتر بشه.
 
 
 
اما نکته قابل توجه اینه که درواقع، شدت نور مرئی کمتر شده ، اما پرتوهای فرابنفش (Ultra Violet) همچنان پابرجاست و می‌دونید که پرتوهای فرابنفش ، عامل اصلی ایجاد آب مروارید (Cataracts) و یکی از عوامل آسیب شبکیه هستند. یه نکته مهم اینه که روزهای پاییز و زمستون ، به خاطر کمتر شدن شدت نور مرئی ، مردمکها قدری بازتر (از ساعات مشابه در فصل تابستان) هستند ، بنابراین نور بیشتری وارد چشم می‌شه و بالطبع پرتوهای فرابنفش هم بیشتر داخل چشم می‌شن و به عدسی چشم (Lens) می‌رسن و حتی تا حدودی از عدسی هم عبور می‌کنن و به شبکیه (Retina) می‌رسن. بنابراین در نور روز ، اصلاً به فصل و دمای هوا توجه نکنید و درفضاهای باز ، حتی در سایه هم از عینک آفتابی استفاده کنید.
 
اما یکی دوتا نکته برای انتخاب عینک آفتابی:
 
مهمترین نکته اینه که عینک آفتابی باید حتماً پرتوهای فرابنفش رو بلوک کنه. میزان بلوک فرابنفش (UV block rating)، معمولاً با درصد یا یه عدد نشون داده می‌شه که در عینک‌هایی که به‌طور معمول در بازار وجود داره، سقف این عدد ۴۰۰ هست. درواقع یعنی لنزی که UV400 باشه ، می‌تونه بیش از ۹۹% پرتوهای فرابنفش رو بلوک کنه.
 
 
 
سازندگان ، موظف هستن که این عدد یا درصد رو روی عینک بنویسن. اما شما چندان به این نوشته اعتماد نکنید. فروشگاههای معتبر ، معمولاً یه دستگاهی دارن که میزان جذب فرابنفش رو با اون تست می‌کنن. از فروشنده بخواهید که عینک رو جلوی خودتون با اون دستگاه تست کنه ، و مطمئن بشید که همه جای شیشه عینک ( مرکز و اطراف شیشه ) به صورت یکنواخت فرابنفش رو بلوک می‌کنه.
 
عینک آفتابی به این دلیل که نور مرئی رو بلوک می‌کنه ، باعث می‌شه که مردمک قدری گشادتر بشه ، و اگه فرابنفش رو بلوک نکنه ، خصوصاً اگه رنگش خیلی تیره باشه ، مردمک بیشتر باز می‌شه و آسیب های غیر قابل بازگشتی به عدسی و حتی شبکیه‌ی چشمتون می‌رسونه.
 
 
 
دومین نکته درمورد عینک آفتابی خوب ، پولاریزه بودن هست. جهت صفحات پولاریزه در این عینک ها افقی تنظیم شده ، بنابراین فوتون‌هایی رو که مماس بر صفحه‌ی عمودی به سمت چشم میان ، بلوک می‌کنه. بنابراین می‌تونه بازتاب مستقیم نور خورشید از سطوح ( زمین ، سنگ‌فرش ، آسفالت ، سطح آب ، سقف و بدنه و شیشه‌ی اتوموبیل و …) رو بلوک کنه. این خاصیت باعث جلوگیری از خیرگی (Glare) می‌شه. شعار تبلیغاتی عینک‌های پولاریزه اینه !See behind the glare یعنی پشت خیرگی رو ببینید!
 
مزیت پولاریزه بودن عینک رو در هنگام رانندگی، پیاده‌روی در جاهایی که سنگ‌فرش براق دارن و همینطور موقع ماهیگیری می‌تونید متوجه بشید. مثلاً موقع رانندگی ، یکی از چیزهای مزاحم در دید سرنشین، بازتاب نور خورشید توسط اشیاء روی داشبورد هست که تصویر اون شیء میفته روی سطح داخلی شیشه جلو و منعکس میشه به چشم فرد. درواقع راننده، تصویر همه‌ی این اشیاء رو توی شیشه‌ی جلو می‌بینه و اگه چیزی مثل کاغذ سفید باشه، ممکنه حتی تصویر این کاغذ، غالب بشه بر دیدن اشیای پشت شیشه. اگه رنگ داشبورد اتوموبیل هم روشن باشه، که دیگه حسابی کلافه کننده می‌شه. یا گاهی درحین رانندگی، بازتاب نور خورشید از روی شیشه‌ی اتوموبیل جلویی، ممکنه برای فرد اذیت‌کننده باشه. همه این بازتاب‌ها توسط فوتونهایی به چشم می‌رسه، که مماس بر صفحه‌ی عمودی حرکت می‌کنن. ( یه صفحه‌ی عمودی که خورشید، جسم مورد نظر و چشم روی اون صفحه قرار دارن). بنابراین یه صفحه‌ی پولاریزه که جهت پولاریزه‌ش در سطح افق باشه، می‌تونه همه‌ی این فوتون‌ها رو بلوک کنه و از شر این بازتاب‌های آزار دهنده خلاصتون کنه.
 
 
 
همینطور موقع ماهیگیری، تصویر آسمون که از سطح آب به چشم شما منعکس شده، باعث می‌شه که داخل آب رو نبینید. با استفاده از عینک پولاریزه می‌تونید بازتاب تصویر آسمون رو حذف کنید و ماهی‌های داخل آب رو ببینید.
 
 
 
جالبه بدونید عینک‌های پولاریزه‌ای هست که شیشه‌های کاملاً بی‌رنگ یا حداکثر کهربایی دارن ، و برای مقاصد خاصی مثلاً ماهیگیری ساخته شده. فقط برای حذف بازتاب‌های مزاحم!
 
 
 
و حالا چندتا توصیه برای دوستانی که عینک طبی می‌زنن و عینک آفتابی عادی به کارشون نمیاد.
 
موقع سفارش عینک طبی، از فروشنده بخواهید که عدسی‌های عینک شما رو از نوع UV blocking بگذاره. مارک‌های معتبر این نوع عدسی‌ها ، UV400 هستن ، یعنی بیش از ۹۹٪ پرتوهای فرابنفش رو بلوک می‌کنن، ضمن این‌که خاصیت‌های دیگه‌ای هم دارن، مثل آنتی‌رفلکس، هیدروفوب، آنتی‌استاتیک و … که واقعاً اونا رو متمایز می‌کنه. شفافیت خاصی هم دارن که بهترین دید رو تأمین می‌کنن.
 
♥ دوشنبه 2 شهريور 1395 ساعت 12:46 توسط بیتا جهانی